Tělo

Ptáme-li se kde má naše cesta do středu začít, pak odpovědí musí být tělo. Je sice pravda, že každý se na své cestě nacházíme někde jinde, vycházíme z jiného bodu, přesto ale platí pro každého, kdo fyzické tělo má, že není možné tuto základní instanci přeskočit. V dnešní době je velmi moderní chtít a pokoušet se pracovat hned s energií a vědomím, zatímco tělo je slabé, nemocné a podvyživené. Existují dokonce i duchovní směry, které vedou lidi touto cestou. Z dlouhodobého pohledu takovéto snažení nenese ovoce a člověk se stejně dostane do bodu, kdy bude muset začít tělo vnímat a vrátit se k práci na něm, k péči o něj. Takovéto snažení může být navíc velmi nebezpečné.

Stejně tak jako strom roste z kořenů a dům se staví od základů, tak je pro člověka fyzické tělo jeho kořenem, jeho základem. Všimni si, že strom nikdy nezačíná růst od koruny dolů ke kořenům ani dům se nikdy nestaví od střechy dolů k základům. Nemá-li strom pevné kořeny a roste jen do výšky, pak stačí menší poryv větru a strom spadne. Nemá-li dům pevné základy a přesto mnoho pater, čeká ho většinou stejný osud. Ani pro člověka není bezpečné snažit se růst do výšky bez pevného základu a zakořenění. V lepším případě se do žádných výšin ani nedostane, protože ho to tam nepustí. Potom je bloumá ve fantaziích vlastní mysli, které za výšiny považuje. V tom horším případě se mu i podaří na čas se do výšin vyšplhat, pád který následuje, bývá ale hodně bolestný.

Nejbezpečnější cesta, která pro lidské bytosti existuje, začíná prací na těle a péčí o něj. Tělo, je náš dopravní prostředek na tomto světě a kvalita našeho života se od něj z velké části odvíjí. Ne nadarmo se říká: “Ve zdravém těle zdravý duch”. Pokud tělo dlouhodobě přehlížíme, samo se nám ozve prostřednictvím stále se stupňujících neduhů.

Na úrovni fyzického těla je mnoho způsobů péče a každému může vyhovovat něco jiného. Obecně vzato je v první řadě potřeba věnovat tělu láskyplnou pozornost, pak tělo otevřít a pročistit, vyživit, posílit a ozdravit. Základem je mít dostatek vhodného pohybu a cvičení, vyváženou stravu a výživu, kvalitní odpočinek a spánek.

Hledejme tedy Remedium nejprve na úrovni těla. Jaké jsou způsoby péče o fyzické tělo a jak s nimi můžeme pracovat? Jaká je ta zlatá střední cesta na materiální úrovni a jaké návyky přibližují rovnováze? Které ze způsobů péče o tělo vyhovují právě tobě? Věnuješ dostatečný čas a energii péči o tělo a činnostem, které mu prospívají? Jak se vlastně cítíš ve vlastní kůži, je ti v ní dobře nebo ani tak moc ne a proč? Co pro své tělo můžeš udělat ještě dnes?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *